Auktion

Visningstider

Fredag 11/4
kl 17:00 - 19:00

Lördag 12/4
kl 10:00 - 12:00

Söndag 13/4
kl 10:00 - 12:00

Kontakt

Hitta till oss
Erikslustvägen 22

Ingång med parkering

Torupsgatan
Malmö

Tel: 040-13 84 00
Email : limh@algonet.se

Auktion 13/4 i Malmö med Kvalitetsinslag

Särkasöll 9,5x6,2 cm (plattan) silver och röda stenar,
gjord av Anton Jörgensson Ystad 1818 - 1854

Halslås 7x 4,8 cm (plattan). Silver och röda stenar
Gjord av Peter Magnus Wallengren Ystad 1845

Trillekors diameter 6 cm (stora plattan) delvis förgyllt silver.
Gjord av Anton Jörgensson Ystad

4 st maljor silver med röda stenar.
Gjorda av Peter Wallengren Ystad

Brudmaljor silver, stämplar saknas

Matta rölakan Blå Heden
Sign AB MMF Märta Mås Fjetterström 215x150 cm

Porslinsfigur KD nr 1598 höjd 29 cm

Olja på duk 1600 tal dubblerad italiensk skola
26x46 cm

Porslinstallrik handmålad
troligen Frankrike märkt diameter 21 cm

Porslinstallrik handmålad

Njurformat bord design Finn Juhl Danmark

Akvarell sign Gimmi 26x20 cm

Akvarell sign C.A (Cuno Amiet)
20x25 cm